Hlas a zpěv k porodu


„Hlas, kterým matka sytí své dítě, je pro jeho vývoj stejně důležitý jako její mléko.“ Alfred Tomatis
Mám dvě děti a obě těhotenství jsem prozpívala. Bylo to nádherné a moc mi to pomáhalo. Oba porody proběhly v domácím prostředí v noci, necítila jsem potřebu zpívat, takže proběhly bez zpěvu. Přesto miluji doprovázet ženy na jejich cestě za svým ženstvím, mateřstvím a miminkem.

Dokonce si myslím, že zpívání je natolik krásné a důležité, že by mělo být součástí přípravy těhotných maminek k porodu a také českých porodních asistentek :-)

Proč?
 
Např. ruská porodní bába Aňa, která po roce 1989 jezdila do Čech a pomáhala ženám v přípravě k přirozenému porodu, těhotné ženy mimo jiné brala do lesa a tam je učila křičet z plna hrdla. Aby si osahaly svou hlasovou sílu, aby povolily své emoce, aby se u porodu nenechali zaskočit, kdyby potřebovaly křičet. Od jedné maminky, které přímo pomáhala rodit, jsem se dozvěděla, že dokonce uměla pomocí hlasu vyvolat porod placenty, která několik hodin po porodu stále nechtěla ven.

Michael Odent, francouzský průkopník přirozených porodů, doporučoval těhotným ženám pravidelně zpívat a v jeho porodnici se pro těhotné pořádala pravidelná zpívání, která navštěvovaly těhotné maminky i maminky už s miminky na rukou, dokonce se vracely maminky s většími dětmi. Zjistil, že zpívající ženy rodí mnohem snáze a přirozeněji.

I mezi českými ženami jsou ženy, které prožily krásné porody a jejichž děti se narodily za zpěvu své rodící maminky (Lucie Suchá Groverová, Aby porod nebolel; nebo Kateřina Juřenčáková a další).


Zpívání při porodu

  • při porodu ulevuje zpěv a hlasové znění od napětí a bolesti
  • vyplavuje endorfiny a oxytocin a tím umožňuje hlubší uvolnění pro průchod miminka porodními cestami
  • ladí nás na pozitivní emoční vlny, které pomáhají hladkému průběhu porodu
  • otevřená ústa otevírají porodní kanál
  • zpívání zvyšuje nnáš pocit pohody, citlivosti k tělu a důvěry ve schopnost těla porodit

Zpívání v těhotenství
  • Hlasem a zpěvem může maminka komunikovat se svým ještě nenarozeným miminkem, prožívat skrze hlas vzájemnou blízkost a radost. Zpěvem mu vyjadřuje své pocity, svou lásku.
  • Miminko slyší hlas své matky již od poloviny těhotenství a dávno před tím jej cítí v podobě vibrací.
  • Hlas maminky je pro dítě tou nejlepší hudbou, tím nejbližším intimním zvukem, který sytí jeho pocit bezpečí a pocit, že je tu "správně".
  • Miminko si hlas své maminky pamatuje a pozná jej mezi jinými hlasy, znamená pro něj blízkost a bezpečí.
  • Zpěvem lze vypustit své emoce, naladit se na sebe sama, zregenerovat své tělo a duši, zharmonizovat se a načerpat potřebnou sílu. Tak žena prožije lépe i své těhotenství, kontakt se svým děťátkem a připraví se k porodu.

.................................................................


Nemusíte být zpěváci ani nemusíte “umět zpívat”. Každá maminka může objevovat možnosti svého hlasu a těla. Cílem těchto setkání je nabídnout možnost v klidu se ponořit do sebe sama, procítit a uvolnit své tělo, prohloubit vztah s miminkem, a hlavně skrze svůj hlas nacházet svou vlastní cestu k sobě jako k ženě a matce a k přirozenému porodu.
 

Budeme zpívat, prozníme své tělo, přirozeně prohloubíme svůj dech zpěvem, seznámíme se s kvalitami našeho hlasu, hlavně jeho silou a propojením s emočním prožíváním, vyzkoušíme si některé možnosti užití hlasu k porodu, aby nám sloužil jako pomocník na společné cestě s miminkem.

................................................................. 

Aktuální termíny naleznete v Kalendáři akcí


V Praze můžete navštívit kurz v příjemných prostorách A-centra


Podívejte se na videa o jednoduchých tipech pro práci s hlasem a dechem v těhotenství a při porodu:

Hlas a zpěv k porodu 
Hlas a zpěv k porodu II